Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Chleb z Kaszy Jaglanej


Chleb z kaszy jaglanej to z pewnością jeden z najzdrowszych chlebków, jakie kiedykolwiek przyszło mi upiec i zjeść. Zrobisz go bardzo szybko i sprawnie, ponieważ nie musi wyrastać, nie wymaga też żadnego zakwasu – jest rewolucyjny 🙂 Ten chleb z kaszy jaglanej daje też mnóstwo możliwości eksperymentowania poprzez dodanie do niego wybranych ziół oraz przypraw, a co najważniejsze, do jego przygotowania potrzebujesz tylko dwóch składników! 

Składniki na chleb z kaszy jaglanej:

  • 1szkl kaszy jaglanej
  • 1 szkl wody
Do wyłożonej papierem do pieczenia formy wsyp kaszę, zalej ją wodą. Wyrównaj mniej więcej powierzchnię kaszy. Piecz w 180C przez ok 30 minut i już.
Sugestie: Smak chlebka możesz urozmaicić poprzez dodanie do niego posiekanej natki, ziół lub ulubionych przypraw, ale też np. odrobiny ketchupu. Kaszę możesz zalać zarówno wrzątkiem, gorącą wodą, jak i zimną. Wodę możesz zastąpić mlekiem, np. roślinnym. Chleb krój, gdy całkowicie ostygnie – zapobiegnie to jego ewentualnemu rozpadaniu się. Im większa forma, tym chlebek będzie cieńszy. 
Wersja light: Do chlebka dodaj odrobinę chilli, która wspomaga procesy trawienne. Możesz też dodać łyżeczkę lub dwie aromatycznej oliwy z oliwek. 
Wymiary formy: 25×17 cm
Pytanie: Jak/z czym jeść chleb z kaszy jaglanej?
Odpowiedź: Traktuj go, jak pieczywo typu pumpernikiel. Jego struktura jest zwarta, nie rozpada się w dłoniach. Pokrój go np. w kwadraty lub prostokąty, posmaruj serkiem, masłem, majonezem, dodaj zieleninę, wędlinę lub inne dodatki i np. plaster pomidora. Na wierzch aromatyczne zioła, odrobinę, świeżo zmielonego czarnego pieprzu i zajadaj. To jedynie przykład mojej ostatniej kompozycji, ale Ty jeśli chcesz możesz go zjeść nawet z masłem i miodem/syropem z sosny/dżemem 🙂
Koniecznie sprawdź też przepis na: Pizza na Spodzie z Kaszy Jaglanej!
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Czarnowłosa

Oj, jestem zaskoczona tym chlebkiem. w tym tygodniu też bedę go jadła. Nie byłabym sobą gdybym go nie upiekła.

Czarnowłosa

A ta kasza ma być surowa czy ugotowana?

Just My Delicious

Czarnowłosa, kasza ma być surowa 🙂

Kasia

Łatwy , ciekawy pomysł i na pewno smaczny ten chlebek,koniecznie go muszę zrobić.

Maria

U Ciebie jak zwykle ZDROWO i kolorowo.

Joanna Pabich

Dziwna struktura bardzo, ale wygląda zachęcająco!

Tova Brink

Kaszę jaglaną najpierw trzeba uprażyć na suchej patelni a potem przelać wrzątkiem. Poczytajcie sobie o tym w internecie.

Just My Delicious

Tova Brink, nic nie trzeba 🙂 Jeśli dla kogoś smak kaszy jaglanej, którą posiada jest odrobinę gorzki wtedy wystarczy przelać ją wrzątkiem lub do chlebka dodać ulubione przyprawy/zioła. Nie ma jednak takiej potrzeby, jeśli naturalny smak kaszy nam nie przeszkadza, moja której używam, np. w ogóle gorzka nie jest, wszystko więc zależy 🙂 Prażyć nie polecam szczególnie w przypadku tego przepisu, ponieważ przez to kasza będzie miała chrupką otoczkę, która podczas pieczenia chlebka trudniej będzie absorbować wodę przez co całość może w efekcie końcowym w ogóle nie trzymać formy 🙂

hebiichigo

Swietny pomysl, na pewno wyprobuje!

Anonimowy

myślałem, że jak piekłem bez zakwasu to już nic mnie nie zaskoczy a teraz nawet bez drożdży 🙂 chlebek wychodzi jak dla mnie zaskakująco dobry, w szybkości robienia niczym fast-food ale żaden tam junk-food! stałem nad nim jak za mięsem na kartki bo tym razem zmiksowałem przepis 🙂 dodałem 2 miażdżone gotowane żółtka, mniej wody za to 1/3 szklanki przecieru pomidorowego (dałem całkiem esencjonalne Pomidori), 10 plasterków skrojonego w drobną kostkę sera żółtego, chili musi być i chlebo-pizza wychodzi raz-raz 🙂 dzięki za recepturę!

Mały Książe

ło matko! i to wyjdzie? nie rozpadnie się? musze sprobować! a z innymi kaszami probowałaś? ten przepis dla mnie= bo nie umiem przygotowac niz z kaszy jaglanej a taka zdrowa (ani ugotować, przepłukać itp ::P gamoń ze mnie)

Gosia

Tą kaszę z wodą pieczesz?
Nic nie odcedzasz?

Last edited 3 lat temu by Gosia